הדרכה יחודית לזוגות כשהכלה עברה פגיעה מינית

על הקורס
סילבוס
על המרצה
תגובות
קטעי צפייה
מעבר לשיעור מבוא חינם - דרושה הרשמה / התחברות לאתר

 

 

למי מיועד הקורס? קורס זה מיועד לזוגות לקראת חתונה או לאחריה, במקרים בהם הכלה עברה פגיעה מינית. כמו כן הקורס יכול להוות כלי עזר למדריכות כלה ולמדריכי חתנים.

למה דווקא עכשו? דווקא עכשו, כשיש כ"כ הרבה על הראש, דווקא עכשו כשמתחשק רק לשמוח- למה להתעסק במה שהיינו מעדיפים להשאיר מאחורינו?...  מניסיוננו האישי והמקצועי, ישנם היבטים ייחודיים בזוגיות שיכולים להיות מושפעים מן הפגיעה המינית. דווקא ההערכות לקראתם והנכונות להכיר בהם- מתוך הרבה אופטימיות ואמונה- יכולה לסייע בצמצום קשיים ובהתמודדות מיטבית.

נקודת המוצא הראשונית שלנו היא אמון רב בכוחו של הזוג ובכוחה של הזוגיות להצמיח ולהוות מרחב בריא ושמח. יחד עם זאת, לעיתים עולים קשיים ייחודיים אשר הכנה מתאימה לקראתם תוכל לחסוך עוגמת נפש, תחושה "שמשהו אצלנו לא בסדר" ואי הבנות בין בני הזוג.

קורס זה ממש לא בא להפחיד או להעמיס קשיים... להפך, אנו מנסים לגשת לקשיים ממקום של אופטימיות ושלווה שמאפשרים "להסתכל בעיניים" גם במה שיותר מורכב, וכן מנסים להעצים את הכוחות והיכולות של בני הזוג.

אבל... חשוב לציין שזוג שמרגיש שכרגע לא נכון בשבילו להתמודד עם הנושא ומעדיפים לדחות זאת להמשך, זה כמובן בסדר גמור! חשוב שתהיו קשובים לעצמכם ולמה שאתם צריכים כרגע.

האם הקורס רלבנטי לשני בני הזוג? פעמים רבות בת הזוג חושבת "זה עניין שלי, למה להעמיס את זה עליו?" ומנסה להמשיך בהתמודדות לבדה בלי לשתף את בן הזוג. כמובן שישנם דברים שבאמת נשארים רק שלה. ולא בהכרח צריך לשתף בפרטי פרטים אלא רק במה שמרגישה שמתאים לה. אבל- כאשר חווים השלכות שמשפיעות על המרחב הזוגי- ולא רק על הרמה האישית- כמו למשל איך אני מרגישה עם נושא המגע? או קשיים במתן אמון וכד'- זה משהו שחשוב שגם בן הזוג יכיר. אחרת, נוצר מצב שהוא לא מבין מה קורה, ויכול לפרש זאת כאילו משהו אצלו לא בסדר. כשאנו חושבות שאם הוא יבין וידע יותר אז זה יאיים עליו מידי, אנחנו בעצם לא סומכות ולא מאפשרות לו את המקום ללמוד ולשפר את מערכת היחסים. כמו כן תחושת הבדידות בזוגיות והאנרגיות המושקעות בהסתרה מתישות ובעצם מגדילות את המצוקה.

בקורס נתייחס בין השאר למקום של בן הזוג, ולמידע רלבנטי שאנו חושבים שיוכל לסייע לשניכם במה שקשור למרחבי הזוגיות המשותפים.

 

מי אנחנו?

כנרת סמואל, נשואה לגדי ואמא לארבעה ילדים מקסימים, בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית במסלול טיפול באמנות, עוסקת בטיפול, הנחיה ולימוד, במרכז הטיפולי של "אמונה" בשדרות ובמכינה הקדם צבאית "יונתן" בעלומים. 

גדי סמואל, נשוי לכנרת ואב לאותם ארבעה ילדים מקסימים, בעל תואר שני בחינוך בהתמחות בתנ"ך, עוסק בחינוך ובניהול וכן בהנחיית מיניות וזוגיות בריאה במסגרות שונות (בוגר הכשרה של מרכז יה"ל).

במהלך העשור האחרון אנו עוסקים רבות, יחד עם שותפים יקרים, בפיתוח הדרכה וליווי ייחודי לקראת נישואין, לזוגות בהם הכלה עברה פגיעה מינית. זאת לאור ניסיוננו האישי והניסיון המקצועי שצברנו במהלך השנים. אנו משתתפים בקורסי הכשרה שונים למדריכות כלה ומדריכי חתנים, בלניות ויועצות הלכה במגוון מקומות כגון  המחלקה הדתית במרכז סיוע ת"א, מדרשת בר אילן, "צהר", מכון פועה, נשמת, "באר אמונה" ועוד.

 


 

תכני הקורס

לפגיעה מינית ישנן השלכות מגוונות, וכל אחת חווה אותן בדרכים קצת שונות. נלמד מעט על המנגנון הפיזי והנפשי העומד מאחורי ההשלכות שנוצרו,  ונשים דגש דווקא על ההשלכות האפשריות של הפגיעה המינית על היבטים בזוגיות. כמו כן ננסה להציג עקרונות התמודדות מרכזיים:

  • תקשורת זוגית- לדוגמה:  מתן אמון, מתן תחושת שליטה ומרחב, יצירת שיח פתוח ועוד.
  • מגע ויחסי אישות- לדוגמה: קצב, תהליך הקשר עם הגוף ועוד
  • הלכות טהרה- סוגי קשיים שעלולים להתעורר ומה לעשות במידה וזה קורה
  • בן הזוג- נקודת המבט שלו, ומה יכול לסייע לו בהתמודדות ברמה האישית והזוגית
  • עקרונות התמודדות כגון נירמול הקשיים והחזרת שליטה

מפגש ייעוץ אישי

בקורס זה אנו מעבירים תכנים כלליים שמצאנו כי הם משותפים לזוגות רבים, אך כמובן כל אדם וכל זוג הוא ייחודי ושונה. לכן החלטנו שכל זוג שירכוש את הקורס, יהיה זכאי למפגש ייעוץ אישי איתנו. המפגש יתקיים בביתנו שבקיבוץ סעד. בד"כ אנו מחלקים את המפגש לחלק נפרד שבו הכלה נפגשת עם כנרת והחתן עם גדי, ולאחר מכן חלק משותף. במפגש נוכל לחשוב יחד מהם הדברים שיוכלו לעזור לכם כזוג וכיחידים, באופן מותאם ואישי יותר. כמו כן ניתן יהיה לפנות אלינו בטלפון או במייל.

גם אם לא כל הנאמר בקורס מרגיש לכם רלבנטי או מדוייק לגביכם- מה שחשוב לנו הוא שאף זוג שמתמודד עם הנושא לא ירגיש שהוא לבד בסיפור הזה!

 

כנרת סמואל במסר חשוב אליכם:

 

 

סילבוס

  1. למה בכלל צריך הדרכה ייחודית? נדבר על הנכונות להכיר בפגיעה המינית כגורם שיכולה להיות לו השפעה, על הפחתת המצוקה דווקא מתוך ההתייחסות המפוכחת, ועל מציאת המיקום הנכון שמאפשר מצד אחד מבט מפוכח אך מצד שני לא יוצר תחושה ש"הדיבור על הפגיעה משתלט על הכל"
  2. השלכות אפשריות של פגיעה מינית ועקרונות התמודדות מרכזיים- נתאר את המנגנון היוצר לעיתים השלכות לטראומה ונבין למה זהו בעצם מנגנון של "תגובה נורמלית למצב לא נורמלי". נציג השלכות שמשותפות לזוגות שונים, ונעלה עקרונות וקווים מנחים שיכולים לסייע בהפחתת העוצמה של ההשלכות ויצירת תחושה בטוחה ומאפשרת ככל הניתן.
  3. בן הזוג והתקשורת הזוגית- פרק זה יועבר ע"י גדי. נתאר היבטים שונים בהתמודדות של בן הזוג, וניתן כלים ודגשים הנוגעים לתקשורת, ולנקודת המבט על הזוגיות.  
  4. נראה כיצד העקרונות שהצגנו בפרק 2 מיושמים בתחומים הללו -

א. מגע ויחסים- קצב, בקשת רשות, קשב לגוף, תהליכיות

ב. הלכות טהרה- כיצד נזהה אם עולה קושי הקשור דווקא לפגיעה ואיך נתמודד במקרה כזה?

      5- כוחות ומשאבי התמודדות: מהם הדברים שעוזרים לנו ואיך נתחבר אליהם וניזכר בהם כחלק מהכלים העומדים לרשותנו כעת?

          בפרק זה נתייחס גם לנושא של הפנייה לטיפול במידת הצורך- איך יודעים מתי ולמי כדאי לפנות, לאיזה סוג טיפול וכד'.

1

למה בכלל צריך הדרכה ייחודית

נדבר על הנכונות להכיר בפגיעה המינית כגורם שיכולה להיות לו השפעה, על הפחתת המצוקה דווקא מתוך ההתייחסות המפוכחת, ועל מציאת המיקום הנכון שמאפשר מצד אחד מבט מפוכח אך מצד שני לא יוצר תחושה ש"הדיבור על הפגיעה משתלט על הכל"

2

השלכות אפשריות של פגיעה מינית ועקרונות התמודדות מרכזיים

נתאר את המנגנון היוצר לעיתים השלכות לטראומה ונבין למה זהו בעצם מנגנון של "תגובה נורמלית למצב לא נורמלי". נציג השלכות שמשותפות לזוגות שונים, ונעלה עקרונות וקווים מנחים שיכולים לסייע בהפחתת העוצמה של ההשלכות ויצירת תחושה בטוחה ומאפשרת ככל הניתן.

3

בן הזוג והתקשורת הזוגית

פרק זה יועבר ע"י גדי. נתאר היבטים שונים בהתמודדות של בן הזוג, וניתן כלים ודגשים הנוגעים לתקשורת, ולנקודת המבט על הזוגיות.  

4

מגע ויחסים והלכות טהרה

נראה כיצד העקרונות שהצגנו בפרק 2 מיושמים בתחומים הללו -

א. מגע ויחסים- קצב, בקשת רשות, קשב לגוף, תהליכיות

ב. הלכות טהרה- כיצד נזהה אם עולה קושי הקשור דווקא לפגיעה ואיך נתמודד במקרה כזה?

5

כוחות ומשאבי התמודדות

מהם הדברים שעוזרים לנו ואיך נתחבר אליהם וניזכר בהם כחלק מהכלים העומדים לרשותנו כעת?

  בפרק זה נתייחס גם לנושא של הפנייה לטיפול במידת הצורך- איך יודעים מתי ולמי כדאי לפנות, לאיזה סוג טיפול וכד'.

כנרת סמואל

כנרת סמואל, בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית במסלול טיפול באמנות, עוסקת בטיפול, הנחיה ולימוד, במרכז הטיפולי של "אמונה" בשדרות ובמכינה הקדם צבאית "יונתן" בעלומים. נשואה לגדי ואמא לארבעה ילדים מקסימים.

גדי סמואל, בעל תואר שני בחינוך בהתמחות בתנ"ך, עוסק בחינוך ובניהול וכן בהנחיית מיניות וזוגיות בריאה במסגרות שונות (בוגר הכשרה של מרכז יה"ל). נשוי לכנרת ואב לאותם ארבעה ילדים מקסימים.

במהלך העשור האחרון אנו עוסקים רבות בפיתוח הדרכה וליווי ייחודי לקראת נישואין לזוגות בהם הכלה עברה פגיעה מינית, זאת לאור ניסיוננו האישי והניסיון המקצועי שצברנו במהלך השנים. אנו משתתפים בקורסי הכשרה שונים למדריכות כלה ומדריכי חתנים, בלניות ויועצות הלכה במגוון מקומות כגון  המחלקה הדתית במרכז סיוע ת"א, מדרשת בר אילן, "צהר", מכון פועה, נשמת, "באר אמונה" ועוד.

 

כנרת סמואל

הדרכה יחודית לזוגות כשהכלה עברה פגיעה מינית

₪160
לרכישה מאובטחת במחיר מבצע
הוספה למועדפים שלי
כל שיעור כ-15 דק’
כל שיעור כ-30 דק’

קורסים נוספים שעשויים לעניין אותך

בריאות הנפש ובריאות הגוף ע"פ שיטת ימימה

כל הכלים שיעזרו לך לשפר את דימוי הגוף שלך ולהעצים אצלך את המקומות שזקוקים לחיזוק.

אורלי דיין | 1 שיעורים | ₪ 19

בריאות הנפש ובריאות הגוף ע"פ שיטת ימימה

כל הכלים שיעזרו לך לשפר את דימוי הגוף שלך ולהעצים אצלך את המקומות שזקוקים לחיזוק.

לסילבוס והרשמה
קורס חינם!

מתחברים לחגים

טעימה ממגוון הקורסים להכנה רוחנית לחגים

מגוון מרצי המכללה | 4 שיעורים | ₪ 0

מתחברים לחגים

טעימה ממגוון הקורסים להכנה רוחנית לחגים

לסילבוס והרשמה
קהילה לומדת

איך להיות בשמחה?

מגוון עצות נעימות וקלות שגילה רבי נחמן בן שמחה

הרב ארז משה דורון | 12 שיעורים | ₪ 250

איך להיות בשמחה?

מגוון עצות נעימות וקלות שגילה רבי נחמן בן שמחה

לסילבוס והרשמה